Агорафобія

Агорафобія

Найчастіше під агорафобією увазі боязнь відритого простору або скупчення великої кількості людей. Термін походить від грецьких слів «ринкова площа» і «страх». Насправді, агорафобія позначає боязнь будь-яких ситуацій, в яких людина відчуває, що не може швидко вийти з них, не привертаючи до себе зайвої уваги. Люди, що страждають агорафобією, наприклад, ніколи не купують квитки на центральні місця в кінотеатрі.

Агорафобія включає в себе страх громадського транспорту, подорожі на самоті, пересування поза домом, жвавих місць (ресторани, магазини, банки і т.п.). Коли люди з агорафобією не можуть контролювати навколишнє середовище, вони відчувають себе в небезпеці. Тому пацієнти можуть роками не залишати свій будинок. При цьому, перебуваючи в своїй зоні комфорту, вони здатні спокійно спілкуватися з іншими людьми.

Жінки в 2 рази більш схильні до агорафобії, ніж чоловіки. Найчастіше, люди вперше стикаються з агорафобією в 20–30 років. Зазвичай стан починається з нападу панічної атаки в громадському місці. Частішає серцебиття, тіло покривається потом, людина відчуває незрозумілий страх і тривогу. Після цього він починає уникати подібних ситуацій, побоюючись повторення нападу і все більше прив'язуючись до свого будинку.

Страх посилюється також через думки про те, що своїм станом людина приверне увагу інших людей. У важких випадках вже за кілька годин до того, як пацієнт опиниться в ситуації, що викликає страх, з'являється тривога очікування. Поєднання агорафобії з панічним розладом призводить до більш важкого перебігу захворювання. Потрапивши в страшну обстановку, людина відчуває задуху, бажання втекти, сховатися, підвищується артеріальний тиск, частішає пульс, пересихає в роті.

Лікування агорафобії без панічного розладу найчастіше обмежується сеансами когнітивно-поведінкової психотерапії. Наприклад, застосовується «метод повені», коли пацієнт складає список ситуацій в порядку посилення інтенсивності страху. Спільно з лікарем він поступово проходить через всі ці ситуації, виробляючи до них стійкість. У складних випадках можуть використовуватися препарати антідепрессантних і протівоневрозного характеру. При відсутності відповідного лікування фобія часто стає хронічною, проте її протягом зазвичай хвилеподібно — з періодами загострення і ремісії.

Коментарі
Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте першим
Введіть ваше ім'я

Введіть адресу електронної пошти

Введіть коментар

Ви робот?

Ваш коментар відправлено