Як пов'язані розлади психіки та фази Місяця

Як пов'язані розлади психіки та фази Місяця

Астрологію поки ще науково не визнали, але ось з впливом Місяця вчені вже змирилися. Згідно з дослідженням, опублікованим в «Translational Psychiatry», сила Місяця має більший вплив на людей з певними розладами психіки, ніж вважалося раніше.

Дослідники вивчали щоденники пацієнтів з біполярним афективним розладом (БАР), зпівставляючи дати маніакальних і депресивних періодів з фазами Місяця. З'ясувалося, що в молодика (а не в повний місяць, як можна було б очікувати) пацієнти найчастіше переходять від депресії до манії.

Маніакальна стадія характеризується ейфорією, відчуттям «море по коліно». Надмірність мови, неможливість всидіти на місці і сконцентруватися — також звичайні симптоми цієї фази. На тлі емоційного підйому можливі короткочасні, але бурхливі спалахи гніву.

Як все це може бути пов'язано з фазою Місяця? Фахівці вважають, що працює механізм, аналогічний циркадним ритмам. Очевидно, наш внутрішній годинник повинен якось звірятися з зовнішніми факторами, наприклад, зі сходом і заходом Сонця. У більшості людей біологічний годинник налаштований на 24-годинний сонячний день — коли сонце піднімається, організм реагує, сигналізуючи, що пора вставати, і навпаки.

Але теоретично таким тригером може бути не тільки Сонце, але і Місяць. І навіть — Місяць замість Сонця. Дослідники вивчили дані більше 91 000 чоловік, у яких спостерігалося порушення звичайних добових (сонячних) ритмів, і з'ясували, що ці люди мають більшу схильність до депресії і біполярного розладу. Деякі з них залежать від місячних циклів.

Поки до кінця не зрозуміло, чи йдеться про збій біологічного годинника або про принципово «інший» біологічний годинник. Однак фахівці вважають, що виявили новий фактор, пов'язаний з розладами психіки.

Коментарі
Немає коментарів до цього матеріалу. Прокоментуйте першим
Введіть ваше ім'я

Введіть адресу електронної пошти

Введіть коментар

Ви робот?

Ваш коментар відправлено